Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2011

Ρεβεγιόν με νίκη για Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της για το 2011, καθώς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League επιβλήθηκε με 3-1 της Νιούκαστλ στο Ανφιλντ. Πρωταγωνιστές οι Μπέλαμι και Τζέραρντ.
Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τη Λίβερπουλ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 25`, καθώς ο Αγγερ, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας.
Οι γηπεδούχοι, πάντως, κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα στο γκολ της Νιούκαστλ και ισοφάρισαν σε 1-1 με γκολ του Μπέλαμι στο 29`.

Στη συνέχεια, οι Reds ήταν καλύτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουην κεφάλι στο σκορ, πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νταλγκλίς έριξε στο ματς τον Στίβεν Τζέραρντ και η είσοδός του έδωσε... αέρα στη Λίβερπουλ. Το 2-1 για τους Reds ήρθε τελικά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέλαμι στο 67ο λεπτό.
Στο 70` η Νιούκαστλ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπα, αλλά ο Σκρτελ έδιωξε πάνω στη γραμμή και λίγο αργότερα, ο Τζέραντ "καθάρισε" το ματς.
Με έξοχο πλασέ από τα αριστερά ο αρχηγός των Reds έγραψε το 3-1 στο 78` και χάρισε τη νίκη στην ομάδα   του.